25
feb

Rozhovor s Ašaratom, časť I.

   Autor: Asarat   v Rozhovor | Zobrazené: 41x

 

Prečo meno Ašarat? Súvisí nejako s Dumasovym románovým hrdinom?
Toto meno mi bolo povedané, alebo dané. Spočiatku som sa nad tým samozrejme zamýšľal. Chvíľku ako mladého ma aj bavilo byť románovým hrdinom, ale časom to prešlo. Nie, nemá to spoločné nič, len ak náhoda, alebo sme sa s Dumasom stretli? Kto vie.. No myslím, že s osobou Balsama, ktorý žil v Taliansku a podľa ktorého vznikol román, mám spoločné len to meno Ašarat, ale nič viac.

Ako teda vnímate to, keď ho ľudia k Vám prirovnávajú?
Nijako zvlášť. Boli časy, keď som sa na tom tak troška bavil a sledoval som, či ma budú zrovnávať s románovým hrdinom. Určité prvky máme spoločné, ale to sa netýka ani tak osoby, ako prelínania iných zaujímavých skutočností. Proste doba sa mení a my si ju prispôsobujeme. Niekto to opíše a prikrášli no a my si to potom opätovne tiež upravíme, ak sa nám páči to, čo vniesol do toho duch takého spisovateľského génia, akým nesporne Dumas bol.

Teda ak to chápem správne, spája vás mágia, nejaké tajomstvá a tajomné rituály a podobne?
Áno, dá sa to takto poňať. No dnes je doba iná, svet je niekde inde, ale mágia by aj tak mala mať svoje určité miesto tu medzi nami, aby sme sa vedeli k niektorým veciam postaviť aj inak, ako len mávnutím ruky, že sú to bludy. Ale keď sa nám alebo našim blízkym niečo podobné pritrafí, tak sa zrazu nad tým začneme zamýšľať. Síce neveríme, ale hľadáme odpoveď. Potom to niekto týmto spôsobom (cestou mágie) vyrieši, ale skepticizmus nám nedovolí vidieť, že to bola sila mágie. A tak si povieme, že by sa to aj tak takto vyriešilo a ideme ďalej.

Kto môže či nemôže podľa Vás mágiu praktizovať? Stretol som mnoho názorov a mám dojem, že je to skôr otázka peňazí ako talentu.
Žiaľ, u mnohých je to tak. Ak máš peniaze, talent si akoby kúpiš. Nie je to však takto stále. Netvrdím, že len peniaze majú byť merítkom toho, kto na to má a kto nie. Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia ako to u mňa je. Učím aj tak a aj tak. Myslím, že šancu by mal dostať každý človek, ktorý prejaví záujem. Lebo talent sa nedá stále vidieť hneď a zaraz. Čo sa týka toho, čo to stojí, ak sa ti niekto venuje, je vec názoru. Videl som mnoho kurzov, keď sa platili tisíce „za prkotinu“ a videl som, ako jeden človek zinkasoval celkovo za 15 – 16 hodín vyše 800 000 Sk. A ľudia mu boli neskutočne vďační…. Bol dobrý v tom, čo robil. Bol super showman a vedel sa predať. Dokonca sa dá povedať, že to aj fungovalo a funguje. Ale kde je ten pán dnes, keď ho potrebujú jeho žiaci aby s ním konzultovali? No to asi málokto tuší. Celé to padlo na peniazoch – urobili z toho čistý biznis, nič viac nič menej.
Skutočná mágia sa učí roky. Je za tým mnoho pokusov a mnoho sklamaní, mnoho emócií a neraz mnoho pádov do hlbín, než príde úspech. A toto je dôvod, prečo sa k svojmu učeniu staviam tak, ako sa staviam.
Napríklad pred pár dňami za mnou prišla jedna pani, ktorá sa učila prvotné základy, keď som ešte skriptá nepísal a svoje učenie som podával starým štýlom „počúvaj a píš si“. Dnes po rokoch som jej dal skriptá, lebo sa pýtala na opakovanie uvedeného učenia. Nechápala, že za to nič nechcem a že jej to dávam zadarmo s tým, že ak má ďalšie otázky, môžeme si dohodnúť stretnutie. Keď si skriptá prečítala, odkázala mi po jednom kolegovi, že v živote nič lepšie v rukách nemala. Nebudem klamať, že ma to nepotešilo. A potom prišla a chcela mi dať päťtisíc korún, akože za opakovanie. Viem, že patrí do skupiny ľudí, ktorí môžu denne minúť aj viac a nepovšimnú si to, ale odmietol som. Tu nešlo o peniaze. Už raz zaplatila, vtedy som materiály nedával a teraz už áno. Proste som jej to dal dodatočne. A čas, ktorý som jej venoval, bol tiež zahrnutý v tom.
Sú tu ale ľudia, ktorí majú talent, ale nemajú peniaze. To je iná kapitola a tu sa bavím s nimi individuálne. Ovšem sám dobre viem, že mnohokrát sa jedná len a len o chytráctvo týchto ľudí, lebo špekulujú a hrajú sa citmi. Takto sa však nikam nedostanú, pretože vám hneď vymenujú X vecí a kníh, do ktorých už investovali a zažili sklamanie a teda nevidia dôvod platiť ďalej. A ja nevidím dôvod ich ľahkomyseľnosť brať na zreteľ. Kto chce, cestu si nájde a kto nie, ten špekuluje až dovtedy, kým mu neujde vlak.

Ako si vyberáte žiakov?
Nuž väčšinou si oni vyberajú mňa. Ale je pravda, že mnohých som našiel sám, alebo sme sa zoznámili náhodne. Niektorým navrhnem, aby to skúsili, ak vyzerajú, že majú na to talent a niektorí ma sami oslovia. Dá sa povedať, že v skutočnosti do konca dôjdu dvaja z desiatich a z toho to jeden zanechá, lebo nemá dosť trpezlivosti.
Ľudia žijú v dobe filmov a kníh, kde sa všetko dá rýchlo naučiť a roky, ktoré sú tam opísané, vnímajú len ako moment v ktorom sa ten dej odohrá. A potom si pomyslia: „Aha, tak toto viem, pochopil som myšlienku a poďme ďalej. Veď som predsa inteligentné stvorenie, tak sa nebudem zaoberať banalitami.“ No a potom narazia a sklamanie je mnohokrát veľmi bolestivé.

 

…….
Pokračovanie rozhovoru budeme uverejňovať priebežne. Ak máte nejaké zaujímavé otázky, na ktoré by ste chceli poznať Ašaratov názor, môžete nás kontaktovať.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, február 25th, 2019 o 8:49 a je zaradený pod Rozhovor. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek